İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Çiyan İlaçlama

Yaşadıkları ortama göre değişik renk ve boylarda olan çiyan böcekleri daha çok nemli bölgelerde bulunurlar. Çok hızlı hareket eden ve eklembacaklılar sınıfına mensup olan bazı çiyan türleri, özellikle iri olanları zehirlidir ve alerjik vakalarla başka rahatsızlıklara sebep olabilirler. ‘Çiyan zararlı mıdır?’ sorusuna şöyle bir cevap verilebilir: Çiyan insanlara saldıran bir canlı değildir ama yanlışlıkla üstüne bastığınızda savunmak amacıyla sizi sokacaktır. Çiyanların çoğu deriyi delmeyi başaramaz ama sokmasıyla acı verir, alerjik tepkiler ve rahatsızlık oluşturur. Akar, akrep, çekirge, karınca, örümcek, sinek, kalorifer böceği, fare, pire ve çiyan ilaçlama için başvurulacak en doğru yerler ehliyetli haşere ilaçlama firmalarıdır. Çiyan türleri yumurtlama ile çoğalır, 1 yıl içinde onlarca defa yumurta yapabilir ve her yumurtlamada 10-15 tane yumurta bırakırlar. Çiyan ilaçlama profesyonel ve bilinçli müdahale gerektiren bir işlemdir.

Yuvasını taş altları, ağaç kovukları, otluk yeşil alanlar gibi yerlere yapan çiyan haşeresi etçil bir canlıdır ve beslenmesini çeşitli böceklerden sağlar. Çiyanı yok etmek için bu canlının görüldüğü alanlarda çiyan ilaçlama uygulaması yapılması gerekir. Arı, deri böceği, tesbih böceği, sivrisinek, karafatma, kırkayak, tahta kurdu, tatarcık, uyuz böceği ve çiyan ile mücadele etmenin en garantili yolu bu işin uzmanı olan ruhsatlı firmalara ilaçlama yaptırmaktır. Çiyan türleri genel olarak evlerde bulunmaz ve barınamazlar ama küçük bir ihtimalle de olsa evde görüldüklerinde tehlike oluştururlar. Bu ve benzeri durumlarda sıvı kokulu çiyan ilaçlama yöntemi çiyandan kurtulmak için etkin bir uygulamadır. Havaların serin ve yağışlı olduğu dönemlerde çiyan çeşitleri daha çok ortaya çıkarlar. Yağmur yüzünden hasar gören yuvalarından çıkarak başka yuva aramaya girişirler. Fare, güve, halı böceği, kırkayak, pire gibi haşere ve kemirgenlerin ilaçlanmasında olduğu gibi çiyan ilaçlama da işi bilen insanların doğru ilaçlar ve yöntemlerle uygulama yapmasını gerektirir.

Çiyan ile mücadele amacıyla bireysel müdahalede bulunmak veya korsan ilaçlamacılara başvurmak, gerek sorunu kesin bir biçimde çözmeyeceği ve gerekse yeni sorunlara yol açabileceği için, tavsiye edilmez. Profesyonel ilaçlamacılar sorununuzu ekonomik fiyatlar karşılığında ve garantili olarak çözüme kavuştururlar.

Bir önceki yazımız olan Kertenkele İlaçlama başlıklı makalemizde haşere ilaçlama, kertenkele ve kertenkele ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir