İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Güveden nasıl Kurtulurum

Güve görünüş olarak kelebeği andıran kanatları toz gibi pullarla kaplı mat renkte bir haşeredir. Bu zararlı haşerelerin bulunduğu ortam beslenme şekillerine göre değişir.  Bulunduğu her ortamda musallat olduğu eşya veya yiyeceklere hasar vererek kullanılmaz hale getiren güvelerden kurtulmak için profesyonelce güve ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Güveleri önlemek için kullanılan güve ilaçları ve uygulama yöntemleri güvenin çeşidine ve bulunduğu ortama göre değişir.  Eşyalara bulaşan güveleri yok etmek için kullanılan güve ilaçları tahıl ürünlerine ve yiyeceklere bulaşan güvelerden kurtulmak için kullanılmaz. Dolayısı ile sürekli aç olan bu zararlı haşereler ile mücadele güvenin beslenme şekli, yapısı ve kullanılacak ilaçlar hakkında bilgi gerektiren bir iştir. Güve görülen ortamda profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından güve ilaçlama işlemi yapılmalıdır.Pamuklu, yünlü, kürklü malzemeden üretilen eşyalara veya ürünlere zarar veren güve çeşitleri bu ürünleri kemirerek kullanılmaz hale getirir. Rutubetli veya hava almayan sıcak ortamlarda oluşan güve dolap içlerinde giysilerin ve eşyaların arasında görülebilir. Özellikle sanayi alanlarında bu malzemelerin üretildiği veya depolandığı yerlerde oluşabilecek güve sorunu büyük maddi kayıplara neden olabilir.

Tahıl güvesi olarak bilinen güve çeşidi de tahıl ürünlerinin bulunduğu her yerde bu ürünlere musallat olduğunda büyük ölçüde zarar verebilmektedir. Tahıl ürünlerinin yetiştirildiği alanlarda, bu ürünlerin saklandığı ve depolandığı yerlerde özellikle sıcak, rutubetli veya nemli kapalı yerlerde türeyebilmektedir. Buğday, arpa, yulaf, mısır gibi taneli ürünlerde ve bunlardan imal edilen un, makarna, kuru gıda ürünlerinin saklandığı hava almayan rutubetli ortamlarda görülen tahıl güvesi bu ürünleri kemirerek kullanılmaz hale getirir.

Üzüm bağlarında yaygın olarak görülen bir diğer güve çeşidi de salkım güvesidir. Asmalara ve üzümlere zarar veren salkım güvesinden kurtulmak için de profesyonelce güve ilaçlama yapılması gerekir.

Açık veya kapalı alanlarda yapılacak güve ilaçlama işlemi güvenin çeşidine göre farklı ilaçlar uygulanarak profesyonelce yapılmalıdır. Güve ilaçlama işlemi bilinçsiz ve amatörce yapıldığında güvenin ürünlere verdiği zarardan daha büyük zararlara sebebiyet verebilir. Bu açıdan güve çeşidi ne olursa olsun ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Bahçelievler Böcek İlaçlama başlıklı makalemizde bahçelievler böcek ilaçlama, bahçelievler ilaçlama firmaları ve bahçelievler ilaçlama servisleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir