İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Sıvı ilaçlama sonrasında neler yapılmalı?

sıvı-ilaclamaİlaçlama hassas ve ciddiyet isteyen bir konudur. Bu nedenle insanlar böcekten kurtulmak amacıyla uygulanması gereken böcek ilaçlama için profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yardım almalıdır. Bu yardımlar arasında haşere türüne ve alanın büyüklüğüne, açık ya da kapalı olmasına bağlı olarak sıvı ilaçlama ya da jel ilaçlama bulunur. Ev, okul, fırın, lokanta, site, park, bağ bahçe, tarla, apartman, gemi, araç gibi alanlar fark etmeden ilaçlama işlemini gerçekleştiren böcek ilaçlama şirketleri ile irtibat kurmalısınız.

Sıvı ilaçlama uygulaması jel ilaçlarının etki etmediği haşere ve böcek türleri için, her tür alana temas ederek püskürtme şeklinde uygulanan bir işlemdir. Pire, kene, bit, çıyan, tahtakurusu, tahtakurdu, danaburnu, deri böceği, akrep, bitki biti, akar gibi haşere grupları için sıkça tercih edilen bu ilaçlama öncesinde alınması gereken önlemler vardır. İnsanları çok fazla yormayacak bu basit önlemlerin alınması, insan sağlığı açısından önemlidir. Böcekten kurtulmak için uygulanan bu ilaçlar etkisi büyük olduğundan gıdalarla teması engellenmelidir. Varsa ambalajdan çıkarılmış gıdaların ağızları kapatılarak saklanması şarttır. Bunun dışından çocuk ya da bebek olan yerlerde çocukların oyuncakları da poşetlenerek kaldırılmalıdır. Eğer sıvı ilaçlama kapalı alana uygulanıyorsa alan ilaçlama sırasında 2 saat kadar kapalı kalmalıdır ve bu sırada varsa evcil hayvanlar kesinlikle bu ortamdan çıkartılmalıdır.

Sıvı ilaçlama sonrasında neler yapılmalı diye düşünen kişilerin işleri çok basittir. Zaten bu ilaçlama sırasında evdeki halı, kilim, koltuk gibi eşyalarda bulunma ihtimali olan haşerelerden kurtulmak amacıyla bu eşyalar dışarıya çıkarılmayacağından, taşıma gibi bir zorlukla karşılaşılmayacaktır. Bunun dışında yine kuytu köşelere ilacın daha uzun süre etki göstermesi amacıyla temizlik yapılmamalıdır. Evde varsa açıkta kalmış mutfak gereçleri sudan geçirilmesi ve varsa çocukların nevresim takımları yıkanması sıvı ilaçlama sonrasında yapılması yeterli işlemlerdir.

Her tür haşere ile mücadele konusunda yardım alınacak ilaçlama şirketleri Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Güveden nasıl Kurtulurum başlıklı makalemizde güve, güve ilaçlama ve güve ile mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir